U svijetu crtačkog materijala, olovke predstavljaju osnovni alat koji naprednim umjetnicima i početnicima omogućava prijenos vizije na papir. Najvažnija značajka svake olovke je tvrdoća. Određivanje potrebne tvrdoće za određeni projekt posebno je izazovno u crtačkim počecima, ali uz malo razumijevanja i eksperimentiranja, moguće je pronaći idealan alat za svaki umjetnički doseg.
1. Razumijevanje oznaka tvrdoće olovaka
Prije samog odabira olovke važno je razumjeti kako je tvrdoća definirana. Tvrdoća olovke označava se slovom i brojem. Pismena oznaka odnosi se na tvrdoću dok brojčana označuje nijansu tona koju grafit ostavlja. Prema oznakama razlikujemo:
– H (Hard – Tvrde olovke)
– Ove olovke su izrazito tvrde što pruža povlačenje preciznih i tankih linija. Prikladnije su za tehničke crteže i detaljne radove.
– Dolazi u varijantama od H (najmekši ton) do 9H (najtvrđi ton)
– HB ili F (Hard Black ili Fine)
– Ovo su olovke srednje tvrdoće koje omogućuju ravnotežu i preciznost prilikom korištenja. Pogodne su za opću upotrebu i pisanje.
– B (Black – Meke olovke)
– Olovke srednje do meke tvrdoće pogodne za sjenčanje ili povlačenje debljih tamnijih linija. Idealne su za umjetničke projekte s izraženim kontrastom
– Varijante olovaka su od B (umjereno taman ton) do 8B (taman i intenzivan ton)
2. Crtačka tehnika
Svaka tehnika crtanja nosi svoje zahtjeve vezane za tvrdoću olovke. Za tehnike kao što su tehničko crtanje ili crtanje finim linijama prikladnije su tvrđe olovke s tankim otiskom kao što su 4H ili 6H. S druge strane, tehnika kao što je realizam zahtijeva veći raspon nijansi i mekoću linija kako bi se postigao efekt sjene. Zato je za realizam, i slične stilove, pogodnije odabrati olovke B tvrdoće ispisa. Brendovi kao što su KOH-I-NOOR i Faber-Castell u svom asortimanu nude već predefinirane setove različitih tvrdoća i nijansi prikladnih za određene umjetničke stilove i pravce.
3. Eksperimentiranje s tvrdoćama i podlogama
Iako nije najbrži, najefikasniji način otkrivanja koja tvrdoća najbolje odgovara vašem stilu je eksperimentiranje. Osim što se preporučuje eksperimentiranje s različitim tvrdoćama i tonovima, važno je i isprobati različite vrste papira. Meki papiri često bolje reagiraju na tvrđe olovke dok će tvrđi papir bolje prihvatiti otisak mekše olovke.
4. Kontekst projekta
U procesu odabira tvrdoće olovke važno je razmišljati o svakom individualnom projektu. Prije odabira važno je definirati radi li se o skici koja će biti prekrivena nekom drugom tehnikom ili isključivo crtačkom projektu. Kada je riječ o skiciranju koje će kasnije biti učvršćeno tintom, prikladnije je koristiti tvrđe olovke koje će ostaviti tanji i precizniji trag. Za umjetničke projekte koji koriste isključivo crtačku tehniku, a u kojima je potrebno stvoriti razlike u tonovima, mekše olovke mogu biti prikladnije. Prilikom izrade skica koje će se kasnije prekriti temperom ili sličnom neprozirnom bojom, uglavnom je dovoljno koristiti olovku srednje tvrdoće namijenjenu za opću upotrebu.

5. Prilagodba prema osjećaju
Na sam odabir prikladne tvrdoće mogu utjecati i drugi nepredvidljivi parametri te on uglavnom ovisi o vašem osobnom osjećaju. Ugodan osjećaj i zadovoljstvo rada na projektu kasnije će rezultirati boljim i slobodnijim izražavanjem umjetničkih ideja.
Odabir prave tvrdoće olovke je izazov koji može zahtijevati strpljenje, eksperimentiranje i razumijevanje vlastitih preferenci, ali osigurava pronalaženje savršenog alata za ulazak u umjetnički svijet. Otkrivanje ovog alata pomoći će vam da otkrijete i kako odraziti svoju umjetničku viziju te stvoriti ispunjujuće projekte.
Vaša inspiracija čeka, posjetite našu kategoriju grafitnih olovaka i započnite svoje umjetničko putovanje već danas!